Zaburzenia procesów przemiany materii są charakterystyczne dla osób w starszym wieku z uwagi na to, że z wiekiem zwalnia ich szybkość oraz skuteczność. Organizm spala mniej kalorii, co przekłada się na to, że nadmierne podkłady energii odkładają się w formie tkanki tłuszczowej, a stąd już prosta droga do różnego rodzaju zaburzeń układu krwionośnego czy problemów z ciśnieniem tętniczym. Z tego powodu bardzo istotna jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wspomagać metabolizm seniorów, by zapewnić właściwe funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Metabolizm a cholina

Na procesy przemiany materii u seniorów największy wpływ wywiera obecność w organizmie takiej substancji jak witamina B4, znanej także jako cholina. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar powodują negatywne konsekwencje związane z nieprawidłową pracą wątroby czy zaburzeniami układu nerwowego. Cholina odpowiedzialna jest za pobudzanie metabolizmu – świetnie się sprawdza przy przeciążeniu organizmu przez ciężkostrawne potrawy, leki czy alkohol. Z tego powodu bogate w nią produkty wpływają również pozytywnie na stan zdrowia seniora. Warto więc wprowadzić do jadłospisu starszej osoby pełnoziarniste pieczywo, orzechy, ryby czy płatki owsiane będące źródłem tego składnika odżywczego.

Inne sposoby na pobudzanie metabolizmu

Sport to zdrowie – i o tym wie każdy. Oczywistym jest także, że stan zdrowia seniora często nie pozwala mu na dużą ilość ruchu, ale warto wprowadzić w miarę możliwości wysiłek fizyczny do codziennego planu dnia. Świetnie sprawdzi się krótka wizyta na basenie, dłuższy spacer w ramach nordic walkingu czy przejechanie się na rowerze do koleżanki. Istotne znaczenie – tak jak w każdym innym wieku – ma również wypijanie wymaganej ilości wody dziennie czy dieta bogata w błonnik, który odgrywa wielką rolę w gospodarce tłuszczowej.

Zmiana diety na produkty bogate w cholinę oraz zwiększenie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na pobudzenie metabolizmu seniorów i zapewnienie, że ich narządy wewnętrzne będą prawidłowo funkcjonować.