Gdy bliska nam osoba wymaga całodobowej troski, której we własnym zakresie nie możemy im zapewnić, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z domu opieki. Myśląc o dobru naszego seniora chcemy wybrać dla niego jak najlepiej, dlatego też powinniśmy dobrze przemyśleć nasz wybór i wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję późniejszy spokojny i komfortowy pobyt.

Możliwości odwiedzin

Jeśli senior jest dla nas bliską osobą, chcemy mieć z nią w miarę możliwości częsty kontakt, najlepiej osobisty, by spotkać się, porozmawiać i dowiedzieć się, jak się czuje. Warto wcześniej zapoznać się z zasadami odwiedzin w konkretnych domach opieki i porównać je z własnymi możliwościami. Ważna jest tutaj także odległość od miejsca zamieszkania – w przypadku dalszej lokalizacji odwiedziny mogą stawać się kłopotliwe.

Dostępne świadczenia

Dla osoby starszej, schorowanej, która wymaga nieustannej troski, ważne jest, aby otrzymała pomoc dostosowaną do swojej sytuacji zdrowotnej. Warto zatem sprawdzić, jaka opieka medyczna i pielęgniarska jest dostępna w wybranym ośrodku, a także, na jakie zabiegi można liczyć. Dzięki temu możemy mieć wstępne rozeznanie, czy nasz bliski będzie otoczony fachową troską, dedykowaną jego problemom.

Sprawdzenie opinii

Ważne jest także zweryfikowanie, jaką opinię dom opieki ma zarówno wśród podopiecznych, jak i ich rodzin. Można poczytać informacje pojawiające się na stronach internetowych czy forach, ale więcej wiadomości uzyskamy rozmawiając bezpośrednio z osobami, które miały już do czynienia z konkretnym ośrodkiem. Warto także odwiedzić dane miejsce i naocznie przekonać się, czy nasze wyobrażenia oraz przeczytane opinie są prawdziwe.

Rozmowa z seniorem

Pragniemy jak najlepiej dla bliskiej nam osoby, dlatego też dobrze jest wcześniej porozmawiać z osobą starszą, jakie ona ma oczekiwania w stosunku do pobytu w domu opieki, co jest dla niej najważniejsze i pod tym kątem szukać później optymalnego miejsca. To, co dla nas będzie świetną opcją, niekoniecznie okaże się dla samego podopiecznego najlepszym wyjściem.